Blog o codzienności. O historiach prawdziwych, zaobserwowanych, naszych. O sprawach ważnych, koniecznych i tych mniej istotnych. O drobiazgach tkających życie, radości z rzeczy małych, ufności nie zawsze łatwej. O pięknie, sile marzeń i zwyczajności dnia. Poszukiwaniach, pytaniach i odnajdywaniach. O sercu kobiety... Jest mi niezmiernie miło gościć Cię tutaj. Usiądź wygodnie, poczuj się dobrze, jak u siebie. Kawy czy herbaty?

sobota, 23 stycznia 2016

153. rocznica wybuchu powstania styczniowego

"Powstanie styczniowe było (...) tym, które najgłębiej ukształtowało duszę narodu polskiego. Tym, które stworzyło naszą współczesną tożsamość narodową" - powiedział wczoraj w Warszawie Minister Obrony Narodowej podczas uroczystości upamiętniających 153. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Dodał, że to właśnie z tego powstania wyrosły nowoczesne nurty polskiej myśli niepodległościowej, reprezentowane przez Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Podkreślił także, że powstanie przywróciło Polakom wiarę w istnienie państwa polskiego: "To właśnie świadomość, że można przegrać, ale nie można ulec, że naród polski niesie w sobie państwowość jak żagiew, jak pamięć, jak obowiązek, która musi zawsze być odbudowywana, to właśnie po dzień dzisiejszy, z pokolenia na pokolenie jest największą siłą i dorobkiem powstania styczniowego. To sprawia, że nasi wrogowie mają świadomość, iż państwo polskie tak jak naród polski zawsze będzie odbudowywane, silne, zdolne chronić własny naród, ale i zdolne także przekazywać tę wielką tradycję, jaka wyrasta z niepodległej Rzeczypospolitej".

Powstanie styczniowe było największym z polskich powstań. Wybuchło 22 stycznia 1863 roku i kierowane było przeciwko Imperium Rosyjskiemu i obejmowało ziemie zaboru rosyjskiego. W walce o niepodległość kraju zginęło wówczas kilkadziesiąt tysięcy powstańców. Kolejne tysiące po klęsce zrywu zesłano na Syberię, część walczących wyemigrowała. Wzruszający list pożegnalny Powstańca styczniowego (Zgon mój za prawdziwą łaskę uważam) - tutaj.

(fot.tutaj).











3 komentarze:

  1. "Słyszycie! trąby wojenne przebrzmiały -
    I w gruzach legły narodu ołtarze -
    Z pościeli matki strwożone powstały,
    I dzieci chylą trwożnie ku nim twarze."
    https://www.youtube.com/watch?v=BCX8CzRy9Sk

    monika

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Monika, dziękuję. Ta pieśń jest niesamowita. Do bólu prawdziwa.

      Usuń
  2. Uzupełniając poprzedni post jest to anonimowa pieśń odnaleziona w śpiewniku wydanym w 1864 roku, z adnotacją: "Poświęcona Antoniemu Góreckiemu 13 czerwca 1860 r.

    Z historią powstania styczniowego kojarzy mi się również niezmiennie mój były wychowanek z "Zielonej Szkoły", 9-letni wówczas Wiktor z Krakowa, który o powstaniu wiedział znacznie, znacznie więcej niż przeciętny licealista. Do dziś pamiętam słowa pieśni ułożone przez niego na cześć powstańców: "Do broni czas, do broni czas, nic nie pokona nas..."
    monika

    OdpowiedzUsuń