Blog o codzienności. O historiach prawdziwych, zaobserwowanych, naszych. O sprawach ważnych, koniecznych i tych mniej istotnych. O drobiazgach tkających życie, radości z rzeczy małych, ufności nie zawsze łatwej. O pięknie, sile marzeń i zwyczajności dnia. Poszukiwaniach, pytaniach i odnajdywaniach. O sercu kobiety... Jest mi niezmiernie miło gościć Cię tutaj. Usiądź wygodnie, poczuj się dobrze, jak u siebie. Kawy czy herbaty?

czwartek, 14 lipca 2016

TTIP i CETA - co powinniśmy wiedzieć

TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership) to porozumienie transatlantyckie negocjowane od 2013 roku mające na celu utworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i krajami Unii Europejskiej. Wymaga ono m.in. ujednolicenia wszelkich norm technicznych, w tym norm związanych z produkcją oraz dystrybucją żywności, co czyni je szczególnie niebezpiecznym. Stany Zjednoczone bowiem mają bardzo liberalne normy zakresie: GMO, stosowania hormonów, stosowania antybiotyków, a także nie obowiązuje tam zasada ostrożności. CETA jest odpowiednikiem TTIP w linii UE-Kanda. 

Zwolennicy TTIP i CETA twierdzą, że te umowy spowodują, że będziemy mieć jeszcze więcej wolnego handlu, większy wzrost gospodarczy i że będziemy bogatsi, szczęśliwi i będzie nam się żyło lepiej. Natomiast przeciwnicy tych umów zwracają szczególną uwagę zagrożenia jakie te umowy niosą dla naszego codziennego życia. Dr Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich, jako kluczowy obszar wymienia kwestę żywności. (Kilkunastominutową i bardzo ciekawą rozmowę z panem doktorem można odsłuchać tutaj). W Stanach Zjednoczonych produkcja żywności odbywa się w sposób przemysłowy właśnie przy użyciu GMO, przy użyciu herbicydów, hormonów wzrostu czy chloru (słynne kurczaki chlorowane!), a także nie stosuje tzw. zasady ostrożności, która wciąż obowiązuje w Polsce. Te kwestie na początku umowy TTIP na stół wyłożyła strona amerykańska. Negocjacje ze strony europejskiej prowadzą niestety przedstawiciele Komisji Europejskiej, a to oznacza, że nasz rząd i my jako obywatele nie mamy na nie wpływu. Komisji Europejskiej szefuje Jean-Cloude Juncker, który powiązany jest choćby z ostatnią mega aferą Luxleaks (była kwestia niepłacenia podatku przez duże korporacje w Luksemburgu, gdy jego premierem był właśnie Juncker). Wcześniej umowy te negocjował Jose Barosso, który obecnie jest szefem banku Goldman-Sachs, odpowiedzialnego z kolei za ogromny kryzys w 2010 r. Jeśli więc takich szefów ma KE, to warto zapytać w czyim imieniu negocjacje TTIP są prowadzone i czyje interesy są zabezpieczane? O podpisanie tych umów szczególnie zabiegają duże korporacje amerykańskie (w tym firma Monsanto, o której wspominałam tutaj), a także korporacje niemieckie i francuskie.
(fot. europarl.europa.eu)

Owszem, umowa ta musi być ostatecznie ratyfikowana przez państwa członkowskie i Polska ma prawo veta, ale czy będzie go w stanie użyć skoro skrót TTIP jest jedną wielka niewiadomą nie tylko dla większości Polaków, ale niestety także i dla większości posłów Sejmu RP. Okazuje się, że posłowie, których wybraliśmy w ubiegłym roku, nie mają pojęcia czego dotyczą najważniejsze od kilkunastu lat umowy, które będą miały wpływ na bardzo wiele aspektów naszego codziennego życia. Nie wiedzą też obywatele ponieważ nie ma praktycznie w ogóle debaty społecznej w tym zakresie. Zaskakujące jest także to, że jednym z trzech głównych tematów rozmowy pomiędzy prezydentami Andrzejem Dudą i Barackiem Obamą było właśnie umowa TTIP. Minął tydzień od tego spotkania, a opinia publiczna nic nie usłyszała o stanowisku prezydenta RP w tym zakresie i co zostało ustalone. Cisza jest niepokojąca.

Co zatem robić, by się chronić przed zagrożeniem TTIP? Przede wszystkim informować o tym swoje środowiska, domagać się, by rząd informował opinię publiczną w tym zakresie oraz pytać swoich posłów co wiedzą o TTIP oraz CETA i jakie mają w tej sparwie stanowisko. Zasadne wydaje się także podpisanie petycji do pani premier Beaty Szydło, która znajduje się na stronie chcewiedziec.pl (Brońmy naszego rolnictwa i żywności). Zainteresowanym śledzeniem tego tematu na bieżąco polecam konto twitterowe dr. Rafała Górskiego (tutaj), gdzie codzienne zamieszane są informacje związane z tym tematem. W obliczu zagrożeń, które po prostu istnieją, nie możemy nie brać odpowiedzialności za losy Polski i mówić, że nie interesujemy się polityką. Patrzenie posłom na ręce, śledzenie ich aktywności w Sejmie i domaganie się, by dobro obywateli było dla nich nadrzędną wartością, jest naszym obywatelskim obowiązkiem. 

13 komentarzy:

  1. Świetny rzeczowy wpis Alicjo! Dziękuję. Przyznaję swoją dotychczasową ignorancję w temacie TTIP i CETA. Petycja podpisana.
    Boże chroń naszą Ojczyznę.
    AM

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miło cię tu powitać AM:) Pozdrawiam Cie ciepło

      Usuń
  2. Rzeczywiście mało słychać o tych umowach w mediach. Wysyłam link do tego wpisu do moich znajomych. Dobrze, że uruchomiono akcję informowania ludzi oddolnie, bo to zmusi polityków do debaty i zabierania publicznie głosu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Perełko,
    czasami modle się za Ciebie.
    Bożena.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Bożenko. Bardzo się cieszę z tej modlitwy i nadal polecam. Usciski

      Usuń
  4. Alu, a cóż tu taka pustka... Czyżbyś skończyła z blogowaniem? Pozdrawiam, MZ

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dłuższa przerwa. Sporo się dzieje, sporo zmian, sporo nowych poszukiwań... Pozdrawiam Cie ciepło

      Usuń
  5. Dlaczego ta strona dawno nie była aktualizowana? Dziękuję, za podjęcie ważnej sprawy i jej przybliżenie o której chyba większość ma jakieś mgliste pojęcie nie wiedząc za bardzo o co chodzi. To zalew naszego rynku śmieciową, szkodliwą dla zdrowia żywnością kosztem polskich rolników. Będą u mnie protesty, które popieram. Ale dziękuję, że ten temat tu został poruszony. Pozdrawiam oczekując, że jeszcze ujrzę tu podobnie ciekawe posty. Zuzia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zuziu, dziękuję za Twoją obecność na blogu. Nowy wpis już jest. Wszystkiego dobrego dla Ciebie

      Usuń
  6. Wczoraj w tvp.info w programie "Warto rozmawiać" odbyła się bardzo ciekawa audycja na temat CETA. Polecam.
    http://vod.tvp.pl/27049946/13102016

    OdpowiedzUsuń
  7. Już chyba przesądzone z tym CETA. Po cichu, za naszymi plecami. Nikt nie miał odwagi przeciwstawić się wielkim tego świata. :(

    OdpowiedzUsuń