Blog o codzienności. O historiach prawdziwych, zaobserwowanych, naszych. O sprawach ważnych, koniecznych i tych mniej istotnych. O drobiazgach tkających życie, radości z rzeczy małych, ufności nie zawsze łatwej. O pięknie, sile marzeń i zwyczajności dnia. Poszukiwaniach, pytaniach i odnajdywaniach. O sercu kobiety... Jest mi niezmiernie miło gościć Cię tutaj. Usiądź wygodnie, poczuj się dobrze, jak u siebie. Kawy czy herbaty?

środa, 25 stycznia 2017

Nadzieja, która przezwycięża lęk

Drodzy bracia i siostry, nigdy nie stawiajmy Bogu warunków i pozwólmy, aby nadzieja przezwyciężyła nasze lęki. Ufanie Bogu oznacza wejście w Jego plany, nie żądając niczego, a wręcz godząc się, że Jego zbawienie i Jego pomoc dotrą do nas w sposób odmienny od naszych oczekiwań. Prosimy Pana o życie, zdrowie, miłość, szczęście; i słusznie tak czynimy, ale trzeba być świadomymi, że Bóg może wzbudzić życie nawet ze śmierci, że można doświadczyć pokoju nawet w chorobie i że może istnieć pokój duszy nawet w samotności, a szczęście również we łzach. To nie my możemy uczyć Boga, co powinien czynić, czego potrzebujemy. On to wie lepiej niż my, a my musimy zaufać, ponieważ Jego drogi i Jego myśli są różne od naszych. Droga, jaką wskazuje nam Judyta to droga zaufania, oczekiwania w pokoju, modlitwie i posłuszeństwie, jest to droga nadziei. Jest to droga bez łatwych rezygnacji, czyniąc wszystko, co w naszej mocy, ale zawsze trwając w zgodzie z wolą Pana. Wiemy bowiem, że Judyta wiele się modliła, wiele też powiedziała ludowi, a potem mężna poszła, próbowała przybliżyć się do dowódcy wojska i udało się jej ściąć mu głowę, ściąć go. Jest mężna w wierze i w czynach. W istocie Judyta ma pewien swój plan, realizuje go pomyślnie i prowadzi lud do zwycięstwa, ale zawsze w postawie wiary tych, którzy przyjmują wszystko z ręki Boga, będąc pewną Jego dobroci (źródło: tutaj).

To fragment dzisiejszej Audiencji Generalnej Ojca Świętego Franciszka. Jej tematem przewodnim jest postać Judyty - kobiety wielkiej mądrości i urody, kobiety odwagi i wiary, która na nowo dała siłę swojemu ludowi znajdującemu się w śmiertelnym niebezpieczeństwie i prowadziła go drogami nadziei. Tę nadzieję wskazuje także nam. Całość przemówienia oraz wersja video - tutaj.

(Fot. Robb North/Flickr)

4 komentarze:

 1. "Drodzy bracia i siostry, nigdy nie stawiajmy Bogu warunków i pozwólmy, aby nadzieja przezwyciężyła nasze lęki. Ufanie Bogu oznacza wejście w Jego plany, nie żądając niczego, a wręcz godząc się, że Jego zbawienie i Jego pomoc dotrą do nas w sposób odmienny od naszych oczekiwań" - mocne i ważne słowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niech staną się stanem faktycznym w naszym życiu;)
   Pozdrawiam ciepło

   Usuń
 2. O Panie Jezu, daj mi tej nadziei, która przezwycięża lęk. Uczyń mnie silną wiarą i nadzieję.

  Słowa Franciszka cudowne. Absolutnie cudowne. Pod wpływem takich słów zmienia się moja optyka i moje myślenie. Bardzo ich potrzebowałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życzę Ci tej silnej wiary i nadziei, której pragniesz. Szczególnie w kontekście słów z dzisiejszej Ewangelii: "Dziewczynko, mówię ci, wstań" (Mk 5,21-43). Jezus bierze nas za rękę i mówi do nas: wstań.

   "Panie Jezu, pomóż nam przylgnąć do Ciebie. A jeśli my nie jesteśmy w stanie same tego zrobić, Ty sam dotknij nas, abyśmy odzyskały życie".

   Usuń