Blog o codzienności. O historiach prawdziwych, zaobserwowanych, naszych. O sprawach ważnych, koniecznych i tych mniej istotnych. O drobiazgach tkających życie, radości z rzeczy małych, ufności nie zawsze łatwej. O pięknie, sile marzeń i zwyczajności dnia. Poszukiwaniach, pytaniach i odnajdywaniach. O sercu kobiety... Jest mi niezmiernie miło gościć Cię tutaj. Usiądź wygodnie, poczuj się dobrze, jak u siebie. Kawy czy herbaty?

wtorek, 1 marca 2016

1 mraca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wyklęci, Niezłomni, Niezapomniani, Nasi. Walkę o wielką Polskę uważali za największy swój obowiązek. Po wojnie jako pierwsi stanęli do walki z komunizmem przeciwstawiając się sowietyzacji naszej Ojczyzny. Płacili za to najwyższą cenę aż do bezimiennego grobu. Przez lata próbowano wymazać pamięć o nich. Nie udało się. Dzisiaj cześć i honor są im przywracane. Polska to oni, Polska to my.


To oficjalny spot wyprodukowany przez Telewizję Polską z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. A poniżej zwiastun filmu pt.: Historia Roja Jerzego Zaleskiego - pierwszego fabularnego filmu zrealizowanego w hołdzie Żołnierzom Wyklętym (w kinach od 4 marca, FB: PamiętajMY):"Wiosna 1945 roku. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim „Rój”, traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować „wroga władzy ludowej”.

„Oni walczyli po wojnie z nowym, sowieckim okupantem, wiedząc, że istnieje polski rząd w Londynie, że kategorie Bóg, Honor, Ojczyzna nie zostały zawieszone. Młodzi, tacy jak "Rój", żyli mitologią wojny starszych braci. Nie byli nią zmęczeni. Weszli w drugą okupację, jakby się bawili w berka. Właśnie ta młodość "Roja" powinna być przekonująca dla dzisiejszego młodego widza. "Rój" to taki Piotruś Pan, ale też tolkienowski Frodo, który wie, że ma nieść pierścień, ale do końca nie wie gdzie, bądź nie ma dokąd. A może ma go zanieść do naszej pamięci?” - Jerzy Zalewski, reżyser filmu"

Źródło: tutaj.


Niedawno powstał film "Pilecki", który także uważam za film obowiązkowy:A kilka lat temu film "Generał Nil":7 komentarzy:

 1. Na ten film (Historia Roja) trzeba koniecznie pójść. Trzeba pokazywać ten film młodzieży. Ta historia pokazuje prawdę. Boże jak dobrze, ze taki film powstał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten film ma swoja długą historię powstawania. Zajęło to chyba z 5 lat, żeby go wyprodukować. . Bez żadnych dotacji czy dofinansowań (chodzi o budżet państwowy), wszytko było robione na własną rękę. A wyszło z tego cudo. Filmy, które miliony dostawały z PISFu nie umywają się do tego filmu.

   Usuń
  2. Skoro o PISFie mowa, to zakłamujący historię badziew Wajdy - "Wałęsa, człowiek z nadziei" dostał aż 6 milionów dotacji! Najwięcej ze wszystkich filmów jakie starały się o to dofinansowanie.
   Tu macie listę filmów dofiansowanych przez PISF: https://www.pisf.pl/files/dokumenty/rozne/lista_filmow_ukonczonych_i_dofinansowanych_przez_pisf_wraz_z_wykazem_kwot_dofinansowania_-_2013.pdf

   Asia

   Usuń
 2. Poruszające przemówienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy na premierze filmu "Historia Roja"

  http://vod.gazetapolska.pl/12590-poruszajace-przemowienie-prezydenta-na-premierze-filmu-historia-roja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co do powstawania tego filmu to nawet nie chodzi o to, że nic nie dali i nie wspomogli produkcji, ale o to, że Zalewskiemu rzucano pod nogi liczne kłody i robiono wszytko, aby opóźnić powstanie "Historii Roja". Ale to potwierdza tylko wartość tego filmu. KM

   Usuń
 3. Rozmowa z Jerzym Zalewskim, scenarzystom i reżyserem "Historii Roja". Bardzo ciekawa, posłuchajcie:

  http://vod.gazetapolska.pl/12613-pierwszy-taki-film-rozmowa-z-jerzym-zalewskim

  OdpowiedzUsuń
 4. Rozmowa Łukasza Warzechy z Piotrem Gursztynem i Sławomirem Cenckiewiczem w Polskim Radiu - audycja: "Trudne wybory Żołnierzy Wyklętych". Polecam! Rozmowa na najwyższym poziomie.

  https://www.youtube.com/watch?v=4eYe6x5Srnc

  OdpowiedzUsuń