Blog o codzienności. O historiach prawdziwych, zaobserwowanych, naszych. O sprawach ważnych, koniecznych i tych mniej istotnych. O drobiazgach tkających życie, radości z rzeczy małych, ufności nie zawsze łatwej. O pięknie, sile marzeń i zwyczajności dnia. Poszukiwaniach, pytaniach i odnajdywaniach. O sercu kobiety... Jest mi niezmiernie miło gościć Cię tutaj. Usiądź wygodnie, poczuj się dobrze, jak u siebie. Kawy czy herbaty?

czwartek, 17 marca 2016

Polacy - wielcy sprawiedliwi wśród Narodów Świata

Okupowana przez Niemców Polska była jedynym krajem, w którym za jakąkolwiek pomoc niesioną Żydom, groziła kara śmierci. Ale paradoksalnie na liście sprawiedliwych wśród Narodów Świata jest najwięcej Polaków - ponad sześć i pół tysiąca. Wśród nich - Wiktoria i Józef Ulmowie, małżeństwo, które za przechowywanie dwóch żydowskich rodzin, zapłaciło cenę najwyższą - życie swoje i swoich sześciorga dzieci. Dziś w Markowej na Podkarpaciu otwarto muzeum ich imienia - Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Umów w Markowej. 

Gościem honorowym był Prezydent RP Andrzej Duda, który podczas uroczystości powiedział: "Jako prezydent RP chcę wyraźnie powiedzieć – każdy kto głosi i sieje nienawiść między narodami, kto głosi i sieje antysemityzm, depcze po grobie rodziny Ulmów, depcze po ich pamięci, po tym co poświęcili, oddając życie, za wolność, uczciwość, za sprawiedliwość i za elementarny szacunek należny każdemu człowiekowi". Gdy słyszę, że Polacy nazywani są antysemitami, budzi się we mnie sprzeciw...

(fot. gospodarkapodkarpacka.pl)

3 komentarze:

 1. we mnie budzi się jeszcze sprzeciw, kiedy słyszę o "polskich" obozach koncentracyjnych...
  monika

  OdpowiedzUsuń
 2. Polacy to piękny naród z pięknymi kartami w księdze historii świata. Nawet jeśli są tendencje,by to tuszować to prawda jest jedna. Takie wpisy jak ten po prostu jej bronią. Niby niewiele,a jednak całkiem sporo. By zło i kłamstwo zwyciężało wystarczy,by dobrzy ludzie nic nie robili. Dzięki za ten wpis!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się że to muzeum w końcu powstało. Rodzino Umów, módl się za nami i oręduj za naszą Ojczyzną

  OdpowiedzUsuń