Blog o codzienności. O historiach prawdziwych, zaobserwowanych, naszych. O sprawach ważnych, koniecznych i tych mniej istotnych. O drobiazgach tkających życie, radości z rzeczy małych, ufności nie zawsze łatwej. O pięknie, sile marzeń i zwyczajności dnia. Poszukiwaniach, pytaniach i odnajdywaniach. O sercu kobiety... Jest mi niezmiernie miło gościć Cię tutaj. Usiądź wygodnie, poczuj się dobrze, jak u siebie. Kawy czy herbaty?

niedziela, 28 lutego 2016

Tropem Wilczym 2016 - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Największy bieg pamięci w Polsce - 28 lutego, godzina 12, kilkadziesiąt miast Polski, kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Oddajemy w ten sposób hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego lat 1944-1963 - bohaterom, którzy nigdy nie pogodzili się z okupacją sowiecką i narzuceniem Polsce systemu komunistycznego. Szczegóły i zapisy na stronie projektu tropemwilczym.pl. Sprawozdania z biegu (także w wersji foto/video) na bieżąco pojawiają się na stronie FB projektu - tutaj.


Tropem Wilczym. BiegPamięci Żołnierzy Wyklętych to projekt, który ma także na celu popularyzację wiedzy na ten temat Żołnierzy Wyklętych i ich niezłomnej walki o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny. Wydarzenie niesie silne przesłanie patriotyczne oraz może być ciekawe dla osób w każdym wieku. Imprezie towarzyszą pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz rodzinne gry terenowe, dzięki czemu uczestnikami projektu mogą być także osoby niebiegające. Zaangażowanie w projekt potwierdza, że idea i wartości, o które swoją walkę oparli Żołnierze Wyklęci są dzisiaj wciąż żywe i aktualne.

10 komentarzy:

 1. Alicjo nawet nie wiesz jak się cieszę, że reanimowałaś ten blog z taką intensywnością i że tak dużo się tu dzieje;) Jak zapadała tu kilka razy wielodniowa cisza to się martwiłam. Choć z drugiej strony grozi mi to uzależnieniem, bo tak często tu zaglądam;) Dziś jednak już znikam sprzed komputera i zaczynam celebrować niedzielę;) Pozdrawiam wszystkie Perły;) A.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PS: Szkoda, że o tym biegu napisałaś tak późno, bo nie mam szans o tej porze (godzinie!) załapać się na niego:) Ale może się uda w przyszłym roku;) A.

   Usuń
  2. A. bardzo mi miło, że tu zaglądasz i że swoimi komentarzami aktywnie bierzesz udział w tworzeniu tej blogowej przestrzeni.

   Cisza blogowa czasem tu zapada, ponieważ nie zawsze znajduję czas na to, by regularnie zamieszczać nowe wpisy. A jeśli już ten czas mam, to do tego stopnia cenię, że nie zawsze chcę spędzać go przed komputerem;) Taki komputerowy detoks. Dlatego są przestoje (i zapewne jeszcze nie raz będą;)

   Pozdrawiam cieplutko

   Usuń
 2. "Walczyli i ginęli, bo chcieli żyć godnie" - list szefa MON do Żołnierzy Niezłomnych - polecam

  http://niezalezna.pl/76951-walczyli-i-gineli-bo-chcieli-zyc-godnie-list-szefa-mon-do-zolnierzy-niezlomnych

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Budujące słowa. Mam poczucie dumy. "Walczyli i ginęli, bo chcieli żyć godnie. Polegli, ale na zawsze żyć będą w naszej pamięci".

   Cześć Bohaterom!

   Usuń
 3. Byłam i uczciłam pamięć żołnierzy wyklętych wraz z MW. W me serce przyszła nowa nadzieja, że nowe pokolenie, które nie pamięta czasów PRL a zna jedynie o tym opowieści na lekcjach historii przyniesie Polsce odrodzenie. Moje pokolenie, końca PRL, gdy byłam dzieckiem Solidarności, a to pokolenie rodziców walczyło o nową Polskę niestety miałam poczucie, że nic nie możemy bo skłócono naród "wojną na górze" i wyprzedażą majątku narodowego oraz ideologią lewacko-liberalną. Czy to nowe pokolenie, młodych patriotów przyniesie odrodzenie Ojczyzny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A kto pyta?:)

   Ja dziś na jednej z lekcji (klasa I technikum) byłam mile zaskoczona - czterech uczniów z klasy miało na sobie koszulki z rożnymi nadrukami Żołnierzy Wyklętych oraz Polski walczącej. Kolejny uczeń, który jest strzelcem przyszedł do szkoły w mundurze. Wspaniały i imponujący widok. Jeśli powiążę to z Twoim pytaniem, to odpowiedź brzmi: jest duża nadzieja, że nowe pokolenie (przy)niesie odrodzenia Ojczyzny.

   Usuń
  2. To nie jest moje jedyne pytanie (Zuzanny), które się nasuwa. Te pytania wiążą się z widokiem nadchodzącego pokolenia młodych patriotów, skąd wziął się ten ewenement? Co sprawiło, że dla tych młodych ludzi bohaterami są żołnierze wyklęci? Co sprawiło, że wyrasta pokolenie młodych patriotów, skoro bodajże od 2008 roku okrojono nauczanie historii w szkołach? Czy zapowiadany powrót do pełnego kanonu lektur i nauczania historii nie jest ryzykiem, że młodzież, która lubi się buntować, pójdzie na przekór? Czas mej młodości przypadał na pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, papież-Polak też wzywał do patriotyzmu, ale mam wrażenie, że ci którzy należeli do tzw. pokolenia Jana Pawła II nie przyjęli w pełni jego wezwania. 5 lat wcześniej młodzi zostali przyciągnięci antyklerykalnym przekazem Palikota, co było smutne i przytłaczające. A teraz stało się inaczej. Ci młodzi patrioci są coraz bardziej widoczni, i to nie tylko z okazji Święta Niepodległości, choć próbowano ich ośmieszać i dyskretytować. No i skąd to wzięło, skoro oni pewnych czasów nie pamiętają? W mym sercu zapłonęła iskierka, że oni są nadzieją dla Polski.
   Dostałam od Młodzieży Wszechpolskiej kalendarz-plakat, początkowo chciałam go schować, albo wyciąć zdjęcia, by nikt nie widział. W końcu jest w domu w widocznym miejscu, a gdy na niego patrzę serce się wzrusza. Oprócz wątku patriotycznego zawiera wątek międzypokoleniowy, a nawet powiem "kobiecy" Zobaczcie dziewczyny: https://mw.org.pl/2016/02/ogolnopolska-kampania-spoleczna-kocham-polske-2016/

   Usuń
  3. Dziękuję Ci Zuziu za refleksję oraz link. Oraz o podanie imienia;) Proszę Cię o podawanie go przy kolejnych komentarzach. Pozdrawiam Cię ciepło

   Usuń
 4. Poruszające przemówienie Prezydenta na premierze filmu "Historia Roja"

  http://vod.gazetapolska.pl/12590-poruszajace-przemowienie-prezydenta-na-premierze-filmu-historia-roja

  OdpowiedzUsuń